0
0 prece(s) - 0.00€
 • Jūsu iepirkumu grozs ir tukšs!

 • Vēlmju saraksts (0)
  0
  0 prece(s) - 0.00€
 • Jūsu iepirkumu grozs ir tukšs!

 • Milzu planētas un Plutons

  Jupiters: Jupiters ir Saules sistēmas lielākā planēta.

  Neptūns: Neptūns pēc fizikālajām īpašībām ir līdzīgs Urānam.

  Saturns: Saturnu citu planētu vidū izceļ lielais gredzens.

  Urāns: Urāna rotācijas ass ir gandrīz horizontāla, tāpēc planēta it kā “veļas” pa orbītu.

  Plutons: Plutons ir pati tālākā un mazākā planēta.

  Jupiters

  Jupiters ir Saules sistēmas lielākā planēta. Tā patiešām ir planēta - milzis. Jupitera tilpumā varētu ievietot 1000 zemeslodes! Pēc ķīmiskā sastāva planēta ir līdzīga zvaigznēm. Tā sastāv galvenokārt no gāzēm - ūdeņraža un hēlija un tikai planētas centrālajā daļā atrodas karsts, izkusis, no silikātiežiem un metāliem sastāvošs kodols. Spiediens un temperatūra Jupitera dzīlēs ir tik lieli, ka gāze atrodas sašķidrinātā stāvoklī, bet vēl dziļāk – metāliskā stāvoklī. Planētas atmosfērā sastopams arī metāns un amonjaks. Jupiteram ir visspēcīgākais magnētiskais lauks no visām milzu planētām. Tas ir 10 reižu spēcīgāks nekā Zemes magnētiskais lauks un tā polaritāte sakrīt ar ģeogrāfisko polu izvietojumu. Jupiteram ir milzīga magnetosfēra, kas planētas nakts pusē stiepjas daudzu miljonu kilometru attālumā līdz pat Saturna orbītai.

  Imagem

  Jupiters. NASA/JPL attēls. 59 kb

  Jupitera fizikālie raksturlielumi

  Diametrs, km

  Masa, kg x 1024

  Vidējais blīvums, kg/m3 Raksturīgā temperatūra, °C Atmosfēras sastāvs Magnētiskais lauks (Zeme=1)
  142984 1898,8 1330 -130 H2, He, CH4, NH3 10

   

           Imagem Imagem
  Jupiters un tā četri lielākie pavadoņi. NASA attēlu kompozīcija. 76 kb Jupitera uzbūve. 23 kb

  Jupiters strauji griežas, veicot vienu apgriezienu ap asi 10 stundās, tādēļ planēta ir ievērojami saplacināta pie poliem. Uz tās redzamas paralēlas, dažādu krāsu mākoņu svītras, starp kurām īpaši izceļas liels atmosfēras veidojums - Sarkanais plankums. Mākoņu joslas kustas ar atšķirīgu ātrumu, tāpēc uz to robežas rodas virpuļi. Joslu izskats un nokrāsa visu laiku mainās. Uz Jupitera ir auksts - temperatūra mākoņu segas līmenī ir -130°C. Jupiters nes romiešu dievu valdnieka vārdu. Atbilstošais grieķu dievu valdnieks bija Zevs. Pēc grieķu mītiem zibeņmetis Zevs bija bargs valdnieks. Viņš pārvaldīja gan dievus Olimpā, gan mirstīgos Zemes virsū. Cilvēku likteņi - laime un nelaime, ļaunais un labais, arī dzīvība un nāve - viss bija viņa rokās.

  Imagem      Imagem
  Jupitera pavadonis Jo. NASA/JPL attēls. 27 kb Jupitera pavadonis Eiropa. NASA/JPL attēls. 28 kb

  Jupiteram ir 16 pavadoņi un gredzens. Gredzens ir plāns un caurspīdīgs. To veido neskaitāms daudzums atsevišķu daļiņu. Četri lielākie Jupitera pavadoņi attālumu secībā no planētas ir Jo, Eiropa, Ganimēds un Kallisto. Tie ir lieli Saules sistēmas objekti, kas varētu pretendēt uz planētas statusu, ja vien neriņķotu ap Jupiteru. Jo ir neparasts pavadonis. Uz tā darbojas vairāki vulkāni, kas izverd sēru un sēra dioksīdu. Jo ir pats vulkāniski aktīvākais debess ķermenis Saules sistēmā. Tā dzīlēs ir daudz sēra, bet citu pavadoņu sastāvā ir daudz ledus un ūdens. Pavadoņa Eiropas gludo ledus virsmu klāj plaisu tīkls. Iespējams, ka tās dzīlēs atodas sķidra ūdens okeāns. Ganimēds ir vislielākais pavadonis Saules sistēmā. Tas pārspēj izmēros divas planētas: Merkuru un Plutonu. Savukārt Kallisto ir no vienas vietas noklāts ar krāteriem.

  Imagem Imagem
  Jupitera pavadonis Ganimēds. NASA/JPL attēls. 28 kb Jupitera pavadonis Kallisto. NASA/JPL attēls. 23 kb

  Jupitera pavadoņi

  Pavadonis Diametrs, km

  Ganimēds

  Kallisto

  Jo

  Eiropa

  Amalteja

  Himalija

  Tēbe

  Elara

  Pasife

  Karme

  Metīda

  Sinope

  Līziteja

  Ananke

  Adrasteja

  Lēda

  5262

  4800

  3630

  3138

  190*

  186

  100*

  76

  50

  40

  40

  36

  36

  30

  20*

  16

  * - neregulāra forma

  Saturns

  Saturns ir otra lielākā Saules sistēmas planēta. Citu planētu vidū Saturnu izceļ izteiktais gredzens. Uz Saturna virsmas nevar saskatīt tik daudz detaļu kā uz Jupitera, jo to klāj dūmaka. Pēc fizikālajām īpašībām Saturns ir līdzīgs Jupiteram. Arī Saturna dzīlēs ir šķidra un metāliska ūdeņraža un hēlija slānis. Saturna magnētiskais lauks ir nedaudz vājāks nekā Zemei, bet, tāpat kā Jupiteram, planētai ir plaša magnetosfēra. Saturna atmosfēra sastāv no ūdeņraža, hēlija un neliela daudzuma metāna. Temperatūra mākoņu segas augšējā līmenī ir -175°C. Saturnam ir izteikts saplakums. Planēta veic vienu apgriezienu ap asi nepilnās 11 stundās.

  Saturna fizikālie raksturlielumi

  Diametrs, km

  Masa, kg x 1024

  Vidējais blīvums, kg/m3 Raksturīgā temperatūra, °C Atmosfēras sastāvs Magnētiskais lauks (Zeme=1)
  120536 568,5 700 -175 H2, He, CH4 0,7​

   

  Imagem      Imagem
  Saturns. NASA/JPL attēls. 23 kb Saturna gredzena sīkstruktūra. NASA/JPL attēls. 127 kb

  Saturns ir pēdējā no senatnē zināmajām planētām. Senie grieķi tam piešķīra Zeva tēva Krona vārdu. Krons - tas ir laiks (Hronoss), kas visu aprij. Krons baidījās, ka viņa bērni atņems tam varu, tāpēc viņš tos bez žēlastības aprija. Tikai Zevam izdevās izglābties, jo māte viņa vietā iedeva aprīt Kronam akmeni. Romiešu mitoloģijā Kronam atbilst Saturns, kura vārds tad piešķirts planētai.

  Imagem Imagem
  Saturns un tā lielākie pavadoņi. NASA/JPL attēls. 56 kb Saturna uzbūve. 30 kb

  Saturna gredzens sastāv no tūkstošiem atsevišķu gredzentiņu, kas izkārtoti vairākās joslās. Tos veido dažāda lieluma ledus gabali vai ar ledu klāti klinšu bluķi. Gredzens ir plats, bet ļoti plāns. Reizi 15 gados gredzens pagriežas pret Zemi ar šķautni un kādu laiku nav saskatāms. Saturnam ir visbagātīgākā pavadoņu saime Saules sistēmā - 18 pavadoņi. Tie sastāv no ledus un silikātiežiem. Lielākais Saturna pavadonis ir Titāns. Tas ir vienīgais pavadonis Saules sistēmā, kam ir blīva atmosfēra. Necaurspīdīgie mākoņi un dūmaka neļauj saskatīt tā virsmu. Vēl četri samērā lieli Saturna pavadoņi ir Reja, Japets, Diona un Tētija.

  Imagem Imagem
  Saturna pavadonis Tētija. NASA/JPL attēls. 16 kb Saturna pavadonis Japets. NASA/JPL attēls. 13 kb

  Saturna pavadoņi

  Pavadonis Diametrs, km

  Titāns

  Reja

  Japets

  Diona

  Tētija

  Encelads

  Mimass

  Hiperions

  Fēbs

  Jānuss

  Epimetejs

  Prometejs

  Pandora

  Helena

  Telesto

  Kalipso

  Pāns

  Atlants

  5150

  1530

  1460

  1120

  1060

  500

  392

  286*

  220

  192*

  120*

  105*

  90*

  30*

  30*

  25*

  20*

  15*

  * - neregulāra forma

  Urāns

  Urānam ir neparasti novietota rotācijas ass - tā ir gandrīz horizontāla, tāpēc planēta it kā "veļas" pa orbītu, pārmaiņus pievēršot Saulei gan ekvatora apvidu, gan polus. Urāna mākoņu sega ir zilganzaļā krāsā un ļoti viendabīga - uz tās nevar saskatīt gandrīz nekādas detaļas. Temperatūra mākoņu līmenī ir zema: -210°C. Atmosfēras ķīmiskais sastāvs ir milzu planētām tipisks – ūdeņradis, hēlijs, metāns un amonjaks. Urāna dzīles nav tik karstas kā Jupiteram un Saturnam, tāpēc tam zem gāzveida apvalka acīmredzot ir no ūdens vai no ledus sastāvošs slānis. Urāns veic vienu apgriezienu ap asi 17 stundās.

  Urāna fizikālie raksturlielumi

  Diametrs, km

  Masa, kg x 1024

  Vidējais blīvums, kg/m3 Raksturīgā temperatūra, °C Atmosfēras sastāvs Magnētiskais lauks (Zeme=1)
  51118 86,63 1300 -210 H2, He, CH4, NH3 0,77

  Imagem

  Urāns. NASA/JPL attēls. 11 kb

  Planētas magnētiskais lauks nav pārāk spēcīgs, bet ir neparasts ar to, ka magnētiskā lauka ass atrodas lielā leņķī attiecībā pret planētas rotācijas asi. Planētai ir 9 šauri gredzeni un 15 dažāda diametra pavadoņi. Lielākie Urāna pavadoņi ir Titānija, Oberons, Umbriels un Ariels. Lielākā daļa Urāna pavadoņu nosaukti angļu rakstnieka V. Šekspīra lugu varoņu vārdos.

  Imagem

  Urāna pavadonis Miranda nosacītās krāsās. NASA/JPL attēls. 69 kb

  Urānu atklāja angļu astronoms Viljams Heršels 1781. gadā. Interesanti, ka atklājums tika izdarīts nejauši, veicot novērojumus ar citu mērķi. Planētai dots grieķu dievu ciltstēva, debess valdnieka Urāna vārds. Urāns tiek pieminēts grieķu mītos par pasaules radīšanu. No Urāna (Debess) un Gejas (Zemes) savienības radušās daudzas lietas un parādības: upes un okeāni, Saule un Mēness, zvaigznes pie debesīm, visi vēji u.c.

  Imagem

  Urāna uzbūve. 17 kb

  Urāna pavadoņi

  Pavadonis Diametrs, km

  Titānija

  Oberons

  Umbriels

  Ariels

  Miranda

  Paks

  Porcija

  Džuljeta

  Belinda

  Kresīda

  Dezdemona

  Rozalinda

  Bianka

  Ofēlija

  Kordēlija

  1580

  1524

  1172

  1158

  480

  154

  106

  84

  66

  62

  54

  54

  42

  30

  26

  Neptūns

  Neptūns pēc fizikālajām īpašībām ir līdzīgs Urānam. Tas ir nedaudz mazāks, taču blīvāks, tāpēc planētas masa ir nedaudz lielāka, nekā Urānam. Uz Neptūna ir ļoti auksts: -215°C. Uz planētas zilās mākoņu segas dažviet redzami gaiši un tumši plankumi. Atmosfēra sastāv no ūdeņraža, hēlija, metāna un amonjaka. Arī Neptūnam zem gāzveida apvalka acīmredzot ir no ūdens vai ledus sastāvošs slānis. Neptūna rotācijas periods ir 16 stundas. Tāpat kā Urānam, Neptūna magnētiskā lauka ass atrodas lielā leņķī attiecībā pret rotācijas asi. Planētai ir 4 gredzeni - divi spožāki un divi vājāki - un 8 pavadoņi. Vienīgais lielais Neptūna pavadonis ir Tritons, kurš riņķo ap planētu pretēji tās rotācijas virzienam. Pavadoņa virsmu klāj sasaluša slāpekļa sarma un plaisu tīkls.

  Neptūna fizikālie raksturlielumi

  Diametrs, km

  Masa, kg x 1024

  Vidējais blīvums, kg/m3 Raksturīgā temperatūra, °C Atmosfēras sastāvs Magnētiskais lauks (Zeme=1)
  49528 102,78 1760 -215 H2, He, CH4, NH3 0,4

   

  Imagem Imagem
  Neptūns. NASA/JPL attēls. 19 kb Neptūna gredzeni (planēta aizsegta ar masku). NASA/JPL attēls. 27 kb

  Interesanti, ka Neptūnu vispirms atklāja “uz papīra”, izmantojot vispasaules gravitācijas likumu. Urāna kustībā pastāvēja novirzes, ko varēja izskaidrot, ja pieņēma, ka aiz tā pastāv vēl viena planēta. Divi astronomi - francūzis Žans Irbēns Leverjē un anglis Džons Kūčs Adamss nolēma pēc šīm novirzēm noteikt jaunās planētas atrašanās vietu. Pirmais aprēķinus pabeidza Dž. Adamss, taču jaunā planēta tika atklāta pamatojoties uz Ž. Leverjē iegūtajiem rezultātiem. Planētu atrada pie debess 1846. gadā pavisam netālu no viņa norādītās vietas. Tomēr par Neptūna atklājējiem uzskata abus astronomus. Neptūnu nosauca romiešu jūras dieva vārdā. Neptūns ir ūdeņu pavēlnieks. Pietiek viņam pacelt trijžuburi, lai jūrā sāktos vētra, taču, līdzko viņš pamāj ar roku, viļņi atkal norimst un kuģi var mierīgi turpināt ceļu.

  Imagem  Imagem
  Neptūna uzbūve. 17 kb Neptūna pavadonis Tritons. NASA/JPL attēls. 52 kb

  Neptūna pavadoņi

  Pavadonis Diametrs, km

  Tritons

  Protejs

  Nereīda

  Lārisa

  Galateja

  Despina

  Talasa

  Najāda

  2706

  418*

  340

  192*

  158

  148

  80

  58

  * - neregulāra forma

  Plutons

  Plutons ir Saules sistēmas tālākā un mazākā planēta. Tas nepieder ne pie Zemes grupas planētām, ne pie milzu planētām. Plutonu 1930. gadā pēc ilgstošiem meklējumiem atklāja amerikāņu astronoms Klaids Tombo. Tam dots grieķu pazemes valstības dieva vārds, kas labi piestāv šai tālajai, aukstajai un tumšajai planētai. Pēc grieķu mītiem drūmajā Plutona valstībā, kur nekad neiespīd saule un neiekļūst zemes dzīves prieki un bēdas, mīt mirušo dvēseles. Tām nekad nav lemts atgriezties zemes virsū.

  Plutona fizikālie raksturlielumi

  Diametrs, km

  Masa, kg x 1024

  Vidējais blīvums, kg/m3 Raksturīgā temperatūra, °C Atmosfēras sastāvs

  2302
  0,015 1900 -215 CH4, N2?​

  Imagem

  Plutona uzņēmums ar Habla kosmisko teleskopu. HST/STScI attēls. 4 kb

  Plutona orbīta ir samērā eliptiska, tādēļ planētas attālums no Saules mainās plašās robežās. Viens Plutona orbītas posms atrodas Neptūna orbītas iekšpusē, tāpēc dažkārt Plutons atrodas tuvāk Saulei, nekā Neptūns, taču abas planētas sadurties nevar, jo to kustība ir saskaņota tā, ka planētas nekad nepienāk tuvu viena otrai. Kad Plutons atrodas perihēlija tuvumā, tam pastāv retināta atmosfēra, ko veido no virsmas iztvaikojis metāns. Temperatūra uz Plutona ir aptuveni -215°C.​

  Imagem

  Plankumi uz Plutona virsmas. HST/STScI attēls. 49 kb

  Plutons ir vienīgā planēta, kas nav pētīta no kosmiskajiem aparātiem, tāpēc par tās fizikālo dabu vēl ir daudz neskaidrību. Iespējams, ka pēc uzbūves tas ir līdzīgs komētām. Plutonam ir liels pavadonis Harons, kas ir tikai divas reizes mazāks par planētu - Harona diametrs ir 1200 km. Harons apriņķo Plutonu reizi 6 dienās. Šajā laikā Plutons veic arī vienu apgriezienu ap asi.

  Imagem

  Plutona iespējamā uzbūve. 19 kb

  Saziņas veidlapa

  Saņem jaunākos piedāvājumus pirmais!